کشت گیاه کینوا در شهرستان لنده؛

گیاه کینوا برای نخستین بار در لنده به صورت آزمایشی کشت شد+تصاویر

گیاه کینوا برای نخستین بار در این شهرستان به صورت آزمایشی در سطح ۲ هکتار در ۳ منطقه موگرمون، آبلش و ایدنک کشت شده است.

سایت خبری لنده-دکتر طهماسبی مشاور توان افزایی طرح آبادانی و پیشرفت لنده در گفتگو با این پایگاه خبری گفت؛ کاشت گیاه کینوا توسط دانشگاه خوارزمی با همکاری جهاد کشاورزی در شهرستان لنده برای اولین بار کشت شد.

مشاور طرح پیشرفت و آبادانی این شهرستان افزود؛ این گیاه برای نخستین بار در این شهرستان به صورت آزمایشی در سطح ۲ هکتار در ۳ منطقه موگرمون، آبلش و ایدنک کشت شده است.

وی خاطرنشان کرد؛ متوسط عملکرد این گیاه در شرایط مطلوب ۲.۵ تن در هکتار و در شرایط مساعد بودن آب و هوایی متناسب با رشد این گیاه ۳ تا ۴ تن در هکتار محصول می دهد.

وی گفت؛ بحران آب و شرایط آب و هوایی کشور این ضرورت را به وجود آورده تا در مباحث سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی توجه بیشتری به کشت گیاهانی که میزان آب بری کمتری دارند صورت گیرد. از اینرو یافتن گونه‌های گیاهی سازگار با شرایط آب و هوایی کشور در سطوح مختلف مورد توجه قرار گرفته است و دانشگاه خوارزمی مشاور طرح آبادانی وپیشرفت شهرستان لنده در یک برنامه تحقیقاتی کاشت این گیاه را با حمایت بنیاد علوی انجام داده تا در صورت جواب دهی در سالهای آتی در سطح بیشتری کشت شود.

کینوا چیست؟

کینوا Quinoa گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود.  و نحوه طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است. کینوا یکی از کهن‌ترین خوراکی‌های جهان است که کشور پروPeru را به‌عنوان مبدا آن معرفی کرده‌اند. این گیاه که منبعی بسیار غنی از پروتئین است، به‌تازگی طرفداران خود را در سراسر جهان پیدا کرده است و در کشور ما نیز می‌توان از فروشگاه‌های معتبر آن را خریداری کرد.