گفتگو با بانوان روستای قیام؛

گزارشی از کلاس آموزش خیاطی در روستای قیام+تصاویر

 

سایت خبری لنده؛ قیام از روستاهای پرجمعیت شهرستان لنده است که  در  طرح آبادانی و پیشرفت این شهرستان با برنامه ریزی های انجام شده از سوی بنیاد علوی، به لحاظ معیشتی با برپایی کسب و کارهای خانگی مردم آن به سمت پیشرفت و توان‌افزایی نزدیک می شوند.

اراده ی مردم قیام برآن است از ظرفیت پیش آمدهحضور بنیاد علویدر روستای خود نهایت بهره را ببرند تا هم روستای خود را آباد کنند و هم این سبک زندگی که برای درآمد زایی مجبور میشوند رهسپار دیگر مناطق شوند تعییر داده شود.

در این روستا از زمان استقرار بنیاد علوی، ساکنان آن در بر نامه های گوناگون حضور فعال بگونه ای که در صندوق های توان افزایی این روستا، صندوق های که مسیر توسعه ای روستا از طریق آن ترسیم خواهد شد حضور فعال دارند.

کلاس‌های فنی‌وحرفه‌ای در شهر لنده و روستاهای اطراف برگزار می‌شود. این جمله شاید یک گزاره خبری ساده باشد اما برای مردم روستاهای محروم لنده این‌طور نیست.
مشکلات روزمره زندگی و عدم برگزاری هر نوع کلاس آموزشی در روستاها باعث شده است ساکنان روستاها خصوصا زنان محروم از هر گونه آموزش باشند.

به همت بنیاد علوی با همکاری سازمان فنی و حرفه ای استان کهگیلویه و بویراحمد یک اقدام نو در حال شکل گیری است و آن برگزاری دوره های آموزشی در رشته های مختلف در روستاهای لنده است.

دوره های که این روزها در برخی از مناطق روستایی لنده شروع و مردم این روستاها به آن‌ها دلبسته شده‌اند و هر روزی که یک کلاس جدید به کلاس‌های فنی و حرفه‌ای اضافه می‌شود آنها به امید ساختن روزها و آینده بهترشان برای تغییر سبک زندگی تجربه ای نو را پشت سر خواهند گذاشت.

<<خیاطی>> یکی از دوره های است که این روزها به زنان لنده و روستاهای اطراف  آموزش داده می‌شود.
پای برگزاری این کلاس‌ها به روستای «قیام» هم باز شده تا زنان این روستا با اشتیاق و علاقه در این کلاس‌ها شرکت ‌کنند و از راه هنر خود در آینده کسب درآمدی داشته باشند.

همراه ما باشید تا با شنیدن واژه‌گانی چون بنیاد علوی، فنی حرفه ای و کلاس خیاطی شما نیز از اقدمات خیر خواهانه باخبر شوید.

دوره آموزشی خیاطی در قیام شروع و بیش از ۲۰ بانوی قیامی زیر نظر مربیان سازمان فنی حرفه ای مشغول آموزش هستند.

خانم عسکری از اعضای صندوق توان افزایی روستای قیام است و خوشحال از اینکه بدون هرگونه هزینه ای در کلاس ها شرکت میکند.
مدت یک ماهه گذشته خبری شنیدم که با حمایت بنیاد علوی قرار است دوره های آموزش رایگان خیاطی، گلدوزی، کپوبافی و چندین دوره دیگر در روستاهای لنده برگزار شود.

از طریق صندوق‌ روستایمان جهت شرکت در دوره خیاطی نام نویسی کردم تا اینکه در هفته گذشته برایمان مربی انتخاب و کلاس ها شروع شد.
وسایل خیاطی را رایگان در اختیارمان گذاشتند و آموزش هم رایگان است و این فرصتی است که فکر نکنم دیگر بار در روستاهای لنده تکرار شود.

او می گوید؛ برای خرید لباس های بومی محلی و دوخت دوز های حتی ساده خانواده باید به شهر لنده و یا جای دیگر می‌رفتیم و حالا که خودمان خیاطی را یاد می‌گیریم خیلی خوشحالیم. به سهم خود از مسولین بنیاد علوی که این فضا را برای ما محیا کردند تشکر میکنم.

فاطمه ضرغامپور می گوید؛ حرفه خیاطی نیاز یک زن خانه دار است.
چند سالی است که ازدواج کردم و در این سالها همیشه دوست داشتم خودم برای خانواده ام لباس بدوزم، اما خیاطی به صورت حرفه ای بلد نبودم. در روستا زندگی میکنیم و راه برای یاد گیری نداشتیم.

او می گوید؛ چندین بار میخواستم به لنده بروم تا در کلاس های خیاطی که بصورت آزاد برگزار می شد شرکت کنم ولی هر دفعه به مشکلی بر میخورد.

بنیاد علوی کارق برای ما کرد که شاید هرگز این فرصت نصیب ما نمیشد. خوشحالم این فرصت بدون هزینه و اینکه بخواهم دور از خانواده باشم برایم فراهم ش.

خانم تقی پور هنر آموزی که که خیاطی را کم وبیش میداند و چیزی که اورا به این کلاس ها کشاند ارائه مدرک معتبری است که در پایان دوره به شرکت کنندگان می دهند .

او می‌گوید هر دوره ای در شهر بخواهد انجام گیرد چند ماهی طول میکشد و برایم سخت بود بخواهم به شهر بروم.

هیچ جایی هم بدون داشتن مدرک معتبر و گواهی شرکت در دوره تسهیلات به من نمی دادند و امروز خوشحالم که در روستای خودمان قیام این دوره برگزار میشود.
این بانوی قیامی می گوید؛ باورش برایم سخت بود که این چنین دوره های در یک روستا برگزار شود ولی امروز می بینیم ضمن برگزاری رایگان این دوره در پایان به ما مدرک معتبر می دهند تا در آینده بتوانیم وام بگیریم .

نازنین باستان پشت کنکوری است ولی همراه با دیگر زنان روستا میخواهد از این فرصت استفاده کند.

او اگر چه این روزها هوش حواسش باید سمت کتاب باشد ولی  در کلاس ها شرکت و از فرصت فراهم شده می گوید.
با اینکه این روزها سرگرم درس خواندن و محیا شدن برای کنکور هستم  ولی این دوره را یک فرصت دانستم و نیاز دیدم در آن شرکت کنم چون میدانم دیگر چنین فرصتی در قیام برایم فراهم نمیشود.

یاد گیری خیاطی در آینده برایم مهم است و قطعا در زندگی به آن نیازمندم و برای همین گفتم از کنارش براحتی نگذرم. میخواهیم به کمک بنیاد علوی در اینجا قیام روستایمان کنار هم زندگی کنیم و آن را آباد کنیم`