تلاش و پشتکار یک زن در دورترین روستای شهرستان لنده؛

کسب کار خانم نعمتی در روستای قیام+تصاویر

از اهالی روستای قیام است، روستایی از توابع شهرستان لنده که این روزها مردمانش مدلی جدید از زندگی را شروع کردند تا روی پاهای خودشان بایستند. مردمان قیام این روزها با وام های خوداشتغالی بنیاد علوی کسب‌ وکارهای مختلفی راه انداختند. کسب و کارهای که قیام را به قطب مشاغل خرد در آینده نزدیک تبدیل خواهد کرد.

به سراغ یکی از کار آفرینان روستای قیام رفتیم تا پای صحبت های زنی بنشینیم که با همت و پشتکار توانست با یک چرخ خیاطی به کمک خانواده اش بیاید. در توضیح کسب‌ وکارش باید کارگاه کوچک خیاطی‌اش را توصیف کنیم، محلی که هم کارگاه دوخت اوست و هم محل فروش. یک چرخ خیاطی دارد و با هنرمندی خاصی انواع مدل لباس مردانه، زنانه و بچگانه از زیر چرخش بیرون می اید. همراه ما باشید و گفتگوی کوتاه ما را با این بانوی فعال و هنرمند بخوانید.

سایت خبری لنده-بانوی کار آفرین قیامی با راه اندازی کسب کار خیاطی زمینه اشتغال خود را فراهم کرد. مغازه ای که با تلفیقی از لباس های مختلف مردانه، زنانه و بچگانه با تلاش و خلاقیت یک زن در قیام دورترین روستای شهرستان لنده دایر شد.

این بانوی کار آفرین با بیان اینکه چند سالی است خیاطی میکند اظهار کرد؛ چندین سال است خیاطی میکنم ولی با هدف اینکه کارم را توسعه دهم و درآمد بیشتری دستم بیاید با شروع بکار صندوق توان افزایی روستا یمان قیام (صندوقی که وام به روستاییان میدهد) عضو این صندوق شدم و بعد از چند ماه سپرده گذاری موفق شدم مقداری وام از این صندوق بگیرم. وامی که اگرچه همه مشکلاتم را حل نکرد اما باعث شد به کمک آن بتوانم کمی پارچه بیشتر بگیرم و کارم رونق بیشتری بگیرد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر زمینه اشتغال خود را فراهم کرده است، تصریح کرد: از اینکه توانسته ام برای خودم کار آفرینی کنم خوشحالم ولی کار من هنوز تمام نشده است و تا رسیدن به نتیجه دل خواهم که همان راه اندازی یک کارگاه بزرگتر تولید و فروش پوشاک در روستایمان است باید تلاش کنم. امید وارم روزی بتوانم کاری کنم که پوشاک اهالی قیام در کارگاه من دوخت شوند.

بانوی کار آفرین قیامی به مشکلات بر سر راه خود نیز اشاره و گفت؛ در راستای خرید مواد اولیه و گسترش محیط خیاطی نیازمند همکاری هستم.امروز یکی از اتاق های خانه را تبدیل به محل دوخت و فروش کردم و این محل بسیار کوچک است.

وعده ای که خانم نعمتی را امیدوار کرد.

در خانه خیاطی می‌کند.فضای که هم محل دوخت است و هم فروش و مشتری های زیادی به خانه اش میروند. خانم نعمتی با وامی که از صندوق روستا گرفت توانست کمی پارچه بیشتر و دوخت های متنوع تری داشته باشد ولی برای آنکه به هدف اصلی خود برسد باید کاری اساسی صورت بگیرد و آن را جز در کمک کردن بنیاد علوی نمی بیند. از جمله حمایت های بنیاد علوی توسعه کسب و کارهای است که کار افرین آن در صدد توسعه آنان باشد و خوشبختانه کسب وکار خانم نعمتی در این دسته قرار میگیرد و او برای اینکه بتواند کارش را توسعه دهد از سوی بنیاد علوی مورد حمایت قرار میگیرد.

او می گوید به مسولین بنیاد علوی در لنده مراجعه و درخواست تسهیلات جهت توسعه کارم را کردم. مسولین بنیاد علوی با معرفی من به بانک سینا برای گرفتن تسهیلات بیشتر موافقت کردند و خوشحالم در روزهای آینده مشکلاتم حل میشوند. با گرفتن این وام قصد دارم کارم را بیشتر و بزرگترین مرکز دوخت و فروش لباس در روستای پرجمعیت قیام را راه اندازی کنم.

خانم نعمتی با اشاره به اینکه چندین سال است دنبال تسهیلاتی بانکی برای گسترش کارم بوده ام خاطرنشان کرد: در این سالها به هر جا مراجعه میکردم جایی پیدا نشد که کمک من بکنند. بعد از سالها به کمک بنیاد علوی قرار است مشکلاتم حل شود.