تعاونی های جوامع محلی ظرفیتی برای احیای منابع طبیعی؛

کاشت نهال در ۵ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی لنده+تصاویر

با حضور اعضای شورای اداری لنده تعدادی نهال در بخشی از اراضی سردسیری کوه سیاه این شهرستان غرس شد.

سایت خبری لنده-به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، با حضور اعضای شورای اداری شهرستان لنده و تعاونی فراگیر اتحاد موگرمون گونه هایی از انواع مختلف درختان بلوط، زبان گنجشک و زالزالک به وسعت پنج هکتار در بخشی از اراضی سردسیری کوه سیاه کاشته شد.
رییس منابع طبیعی لنده گفت: همچنین در سطح ۵۵۰ هکتار از مناطق ییلاقی کوه سیاه، کوه سفید، دلی خیار کار و دلی مهرگان گیاهان دارویی شامل آنغوزه، باریجه، بیلهر و کرفس کشت شد.
ذبیح الله محمدی اضافه کرد: کشت گیاهان دارویی در این منطقه موجب اشتغال زایی، افزایش سطح پوشش گیاهی و تلاش برای بهبود معیشت خانوار و دامدار این منطقه شده است.
وی با اشاره به اینکه طی سالیان اخیر به دلیل کهنسالی، بیماری درختان و وجود آفت بخش عمده‌ای از جنگل ها از بین رفته است گفت: امیدواریم با همکاری مردم و نهادها مختلف دولتی و غیر دولتی بتوانیم طرح غنی سازی را در محدوده جنگل ها اجرا کنیم.
مدیر عامل تعاونی اتحاد مردمی منطقه موگرمون نیز در حاشیه این آیین از کاشت درختان بلوط و گیاهان دارویی در سطح ۱۰ هکتار از اراضی کوه سیاه خبر داد.
علی نیک بخت اظهار داشت؛ طرح قرق محلی و احیاء و کاشت درخت بلوط، گیاهان دارویی کوه سیاه در ۱۰ هکتار توسط تعاونی فراگیر اتحاد مردمی موگرمونـ  که پیشتر با حمایت بنیاد علوی دایر گردید همزمان با هفته درخت کاری شروع شد
مدیر عامل تعاونی اتحاد مردمی موگرمون افزود؛ این طرح طی شرکت و ارائه پروپزال در یک همایش بین المللی در دفتر حمایت از طرح های کوچک مقیاس دفتر سازمان ملل برنده شد که با طی کردن مراحل قانونی و گرفتن مجوزات لازم از اداره کل منابع طبیعی با همکاری منابع طبیعی شهرستان لنده دو واگذاری عرصه مورد نظر این طرح رو در ۵ هکتار کاشت بلوط، زالزالک، زبان گنجشک شروع کردیم.
وی تصریح کرد؛ این طرح با مشارکت و همکاری جوامع محلی و عشایر کوه سیاه برنامه ریزی، اجرا و حفاظت میشود زیرا که هدف اصلی و اساسی این طرح مشارکت دادن، آگاه سازی و توانمندسازی جوامع محلی، عشایری در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت درخت بلوط و گیاهان دارویی می باشد تا جوامع محلی به اون حد از توانایی و آگاهی از اهمیت محیط زیست برسند که خودشان دغدغه حفاظت و نگهداری از طبیعت رو داشته باشند.
وی یاد آور شد؛ فاز دوم طرح از آبان ماه سال ۱۳۹۹در زمینه کشت گیاهان دارویی در ارتفاعات کوه سیاه نیز برنامه ریزی شده که در موعد مقرر با حضور جوامع محلی شروع خواهد شد.