گیاهان دارویی؛

کارگاه آموزشی گیاهان دارویی در دو روستای شهرستان لنده+تصاویر

شهرستان لنده با داشتن دو اقلیم آب و هوایی گرمسیری و سردسیری یکی از مناطق مستعد رویش گیاهان دارویی در کشور است که گنجینه ای از گیاهان داروئی و معطر را در مراتع خود جای داده است.

سایت خبری لنده-دوره مهارتی گیاهان دارویی از سری برنامه های بنیاد علوی در راستای توانمند سازی روستائیان شهرستان لنده است که با همکاری سازمان فنی و حرفه ای در روستاهای ایدنک و مالشیخ برگزارمیشود.

رضایی مدرس این دوره آموزش گیاهان دارویی در گفتگو با پایگاه خبری لنده با اشاره به برگزاری دوره آموزشی آشنایی با گیاهان دارویی در روستاها گفت: این دوره در ۷۰ جلسه و با حضور ۱۳ نفر از مردان و زنان روستایی به صورت کلاس های تئوری و عملی برگزار میگردد.

وی افزود: استفاده صحیح از گیاهان دارویی، نیاز به شناخت در راس شکل ظاهری، خواص گیاه و شناخت طبایع چهارگانه دارد؛ لذا در این دوره ابتدا فراگیران با شناخت طبایع چهارگانه و سپس با خواص گیاهان دارویی آشنا می‌شوند.

رضایی مدرس دوره آموزش گیاهان دارویی در لنده خاطر نشان کرد: هدف از برگزاری این دوره مهارتی، بهره‌برداری از گیاهان دارویی منطبق با استاندارد جهانی  و افرایش دانش علاقمندان در خصوص آشنایی  و پرورش  گیاهان دارویی می‌باشد.

رضایی تأکید کرد: در این دوره از کلاس‌های آموزشی اصول فنی کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی و همچنین چگونگی فرآوری وبازاریابی گیاهان دارویی، آموزش داده میشود.

ایشان با اشاره به ارائه گواهینامه برای گذراندن دوره‌های آموزشی تصریح کرد: در پایان دوره آموزش گیاهان دارویی از سوی سازمان فنی و حرفه ای مدرک معتبر ارائه و علاقمندان به فعالیت در این حوزه میتوانند از مزایای قانونی مدارک خود که در طرح آبادانی و پیشرفت لنده از سوی بنیاد علوی مورد حمایت قرار میگیرد استفاده کنند.

وی یاد اور شد؛ شهرستان لنده از جمله مناطقی در کشور است که دارای هر دو  اقلیم گرمسیری و سردسیری است و همین عامل باعث گردید گونه های مختلف زیادی از گیاهان دارویی به صورت خودرو در این مناطق رشد کنند تا سالانه تعداد زیادی از مردم لنده در مناطق روستایی و عشایری از این گیاهان داوریی استفاده کنند.و بر گزاری این دوره های آموزشی ضمن کمک به شناسایی گونه های مختلف باعث خواهد شد علاقمندان به سرمایه گذاری دراین بخش با اطلاعات کامل ورود پیدا کنند.

در این دوره آموزشی به کار آموزان شیوه های صحیح کاشت، داشت و برداشت گونه های از گیاهان داوریی زعفران، جاشیر، بابونه ترخون، به لیمو، نعنافلفلی، استویا، آلوئه ورا، اسطوخودوس، مریم گلی، مرزنجوش، گل گاوزبان، بادرنجبویه، رزماری، مرزه، گلرنک، گل محمدی، آویشن باغی آموزش داده میشود