کارگروه اشتغال شهرستان لنده؛

پرداخت تسهیلات کرونایی بنیاد مستضعفان به ۲۴۰ نفر در لنده/ تقدیر دو مدیر کمیته امداد و ورزش و جوانان از عملکرد بنیاد+تصویر

نشست کار گروه اشتغال شهرستان لنده با دستور کار بررسی و ارزیابی موضوع تسهیلات اشتغالزایی و کرونا برگزار گردید.

سایت خبری لنده

فرماندار این شهرستان با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال و داشتن یک بانک اطلاعاتی در راستای تصمیم گیری های آتی در این رابطه از دستگاه های اداری و بانک های مختلف خواست گزارش عملکرد خود در سال ۹۸ را به تفکیک در حوزه اشتغال به کارگروه ارائه دهند.

وی افزود؛ این اطلاعات شامل میزان اعتبارات در نظر گرفته شده و همچنین تعداد اشتغال ایجاد شده در هر طرح باشد.

وی یادآور شد؛ مشخصا آورده شود این تسهیلات در چه بخش های ارائه و محل جذب اعتبارات نیز که شامل تسهیلات دولتی است یا کرونایی مشخص باشد.

سید خدادوست موسوی همچنین روی موضوع اطلاع رسانی تاکید داشت و گفت؛ با اینکه چگونگی ارائه و نحوه ثبت نام تسهیلات از رسانه ملی اطلاع رسانی شد و سامانه های مختلف معرفی شدند ولی در مدت باقی مانده هر دستگاه به روش های مختلف به زیر مجموعه های خود مجددا اطلاع رسانی کند.

ایشان در پایان با اشاره به این نکته که مدیران بانکی و دستگاه های دولتی تا جایی که می توانند در بخش تسهیلات کرونایی کف سخت گیری ها را لحاظ نمایند گفت، فشار های زیاد روحی روانی در این مدت به مردم وارده شده است که لازم است در بحث تسهیل روند پرونده سازی وام های کرونایی نهایت همکاری صورت بگیرد.

لازم به توضیح است که در این جلسه مدیران دستگاه های اجرایی از جمله صنعت معدن و تجارت، ورزش و جوانان، کمیته امداد، بنیاد شهید و روسای بانک های سینا، صادرات و صندوق کار آفرینی امید گزارش کاری از تسهیلات اشتغالزایی و کرو نایی ارائه شده در سال ۹۸ و همچنین نیمه اول سال ۹۹ ارائه دادند که در ادامه این گزارش آورده شده است.

گزارش عملکرد بانک سینا

نارکی رییس شعبه بانک سینا در لنده در جلسه کار گروه اشتغال شهرستان لنده به ارائه گزارش عملکردی از این بانک با حمایت های مالی بنیاد مستضعفان در بحث کرونا و حمایت از آسیب دیدگان کرونا و همچنین تسهیلات اشتغالزایی شهرستان لنده پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با اعلام خبری خوش به شهروندان بیان داشت؛ شرایط جدید پرداخت تسهیلات در بانک سینا به نسبت گذشته بسیار تسهیل شده است.

رئیس بانک سینا شعبه لنده افزود؛ در بحث تسهیلات آسیب دیدگان از کرونا حسب معرفی بنیاد از مجموع ۲۴۰ نفر معرفی شده به بانک ۱۸۶ فقره وام قرض الحسنه ۵ تا ۱۰ میلیون تومان پرداختی داشته ایم و مابقی در دست اقدام است.

وی یادآور شد، همه افراد متقاضی که به بانک سینا مراجعه کردند کار پرداخت تسهیلات به حساب آنان انجام گرفت.

ایشان به تسهیلات اشتغالزایی نیز اشاره و گفت؛ این تسهیلات در ۳ گروه چهل، هشاد و صدوبیست میلیونی، بسته به نوع طرح و برنامه ای که دارند پرداخت میشود.

رئیس بانک سینای شهرستان لنده نرخ سود بانکی در تسهیلات اشتغالزایی را ۲ درصد عنوان و گفت، بعد از تنفس ۶ ماهه باز پرداخت ۵۴ ماهه شروع میشود.

رئیس بانک سینا  با اشاره به تسهیلات اشتغازایی در لنده نیز اظهار داشت؛ در حال حاضر لیست معرفی شده از سوی بنیاد که بیش از ۴۰۰ نفر از شهروندان را شامل میشود در دست اقدام و پرونده سازی در بنیاد است که انشالله ظرف روزهای آینده پرداخت به این عزیزان در بانک سینا شروع میشود.

گزارش عملکرد اداره ورزش و جوانان

محمود فاضلی در جلسه کار گروه اشتغال شهرستان لنده گفت؛ ۵ مستاجر اماکن ورزشی شهرستان و همچنین ۱۰ نفر از مربیان فعال هیات های ورزشی که کلاس های آموزشی و تمرینات آنان تعطیل شده بود را به بنیاد علوی معرفی کردیم که از طریق بانک سینا تسهیلات کرونایی دریافت کردند.

فاضلی در خصوص تسهیلات دولتی نیز گفت؛ پیرو ابلاغیه اداره کل ورزش و جوانان صرفا باشگاه داران (کسانی که مربی بیمه شده تامین اجتماعی داشته باشند) میتوانستند متقاضی دریافت تسهیلات باشند که در شهرستان ما باشگاهی که چنین شرایطی را داشته باشد نداشتیم.

ایشان در بحث اطلاع رسانی به زیر مجموعه اداره ورزش و جوانان گفت؛ در تمامی گروه های ورزشی اطلاع رسانی صورت گرفت که تقریبا همه نفرات معرفی شده به بنیاد علوی از طریق بانک سینا تسهیلات ۵ میلیونی دریافت کردند که جای تقدیر و تشکر از این عزیزان وجود دارد.

کمیته امداد امام خمینی ره

بصیری فرد رئیس کمیته امداد شهرستان لنده دو موضوع مسکن و اشتغال را مهمترین نیازهای جامعه عنوان و گفت؛ در سال نود و هشت ۱۵۷ طرح با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال  به مردم عزیز این شهرستان ارائه شد.

وی آموزش را در مبحث اشتغال از ضروریات حفظ و پایداری هر شغل عنوان و گفت؛ رویکرد و سیاست جدید کمیته امداد ترغیب و تشویق مردم به مشاغل فنی است که در این راستا آموزش رشته های فنی در شهرستان لنده از سال گذشته در دستور کار ما قرار گرفت.

ایشان در این راستا یادآور شد؛ پیرو این مهم در قالب تفاهم نامه ای که میان کمیته امداد و فنی حرفه ای استان منعقد شد در شهرستان لنده موفق شدیم، با اعتبار ۳۰۵ میلیون تومانی، ۹۰ جوان منطقه را در مباحث فنی آموزش دهیم که نتیجه آن اشتغال پایدار جوانان عزیزمان است.

بصیری هدایت شغلی را از جمله عوامل موثر در جلوگیری از انحراف تسهلات عنوان و گفت؛ در هدایت شغلی کار نظارت با راهبر شغلی است.

وی در این باره به این نکته اشاره که در شهرستان لنده راهبر شغلی نداریم و مجبوریم که از ظرفیت مناطق اطراف استفاده نمایم در صورتی که کمیته امداد لنده این آمادگی را دارد تا نیرو های سرمایه گذار بومی شهرستان استفاده نماید.

مدیر کمیته امداد لنده یکی از اتفاقات خوب رخ داده شده در سال گذشته را جلو گیری از حذف مشاغل صنایع دستی  عنوان و گفت، پیرو تفاهم نامه ای که با یک راهبر شغلی داشتیم، توانستیم ۴۵ طرح که بافت تابلو فرش ها را شامل میشد فعال  کنیم و در حال حاضر اکثریت این طرح ها با پس اندازه های که از محل فروش و فعالیت خود داشتند و حمایت کمیته امداد امروز تبدیل به کارگاه های باف قالی های ۶ متری شدند.

کارگاه های که بسیاری از جوانان این شهرستان را در خود جایی داده است و روز به روز بر تعداد آنها افزوده خواهد شد.

رئیس کمیته امداد شهرستان لنده با اشاره به تسهیلات کرونایی به مددحویان این نهاد گفت؛ ۸۰ نفر از افرادی که مشمول دریافت تسهیلات کرونایی با حمایت بنیاد مستضعفان در این شهرستان شدند از مددجویان این نهاد هستند که کمک بزرگی به آنان شده است و به نمایندگی از این عزیزان از مجموعه بنیاد و بانک سینا تقدیر وتشکر میکنم.

آقای بصیری همچین به تسهیلات قرض الحسنه اشاره و گفت؛ انقلابی در این حوزه رخ داد و آمار بالایی از مددجویان کمیته امداد این تسهیلات شامل آنان شد.
بصیری در این راستا خبر داد؛ یک میلیارد تومان از طریق صندوق امداد ولایت و ۳۰۰ میلیون تومان از طریق بانک مهر به معرفی شدگان کمیته امداد وام قرض الحسنه پرداخت شد.

لازم به توضیح است که در بحث حمایت از آسیب دیدگان کرونا از سوی بنیاد مستضعفان- علوی اعتبار یک میلیارد و دویست میلیون تومانی برای ۲۴۰ نفر از شهروندان لنده در نظر گرفته است که اکثریت این افراد مبالغ ۵ تا ۱۰ میلیونی را از طریق بانک سینا دریافت و برای مابقی افراد روند پرداخت ادامه دارد.