پیام تسلیت؛

پدر معنوی کهگیلویه دعوت حق را لبیک گفت/پیام تسلیت دفتر بنیاد علوی لنده+تصاویر

حجت الاسلام والمسلمینآمیر احمد تقوی پدر معنوی شهرستان کهگیلویه لحظاتی قبل به ملکوت اعلی پیوست.


آمیر احمد تقوی مؤسس نخستین حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد و از علمای برجسته بود که به پدر معنوی کهگیلویه شهرت داشت.
وی به علت کهولت سن در بیمارستان امام خمینی دهدشت درگذشت.
آمیر احمد تقوی یکی از تأثیر گذارترین شخصیت‌های استان کهگیلویه و بویر احمد در این برهه از تاریخ استان است که پس از طی مدارج علمی در نجف اشرف تاکنون بیش از ۵۰ سال است که در کسوت یک عالم دینی منشاء خدمات فراوان و مرجع امور مردم بوده است.

در پی در گذشت این عالم ربانی دفتر بنیاد علوی معین لنده پیام تسلیتی صادر کرد.

در این پیام آمده است؛

بسم الله الرحمن الرحیم
و إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْ
ارتحال عالم ربانی، مجاهد وارسته  هدایت گر و سالک الی الله حضرت حجت الاسلامآمیر احمد تقوی رضوان الله علیه که عمر گرانبهای خود را صرف تهذیب نفس، خدمت به دین و ترویج و اعتلای فرهنگ اسلام ناب محمدی و تربیت شاگردان صالح در مکتب امام صادق نموده، موجب تاثر و تالم فراوان شد.
رحلت آن عالم وارسته را به حضرت ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری، روحانیت معزز و حوزه‌های علمیه و آحاد مردم شریف استان کهگیلویه و بویراحمد که سال‌ها از ارشاد های دلسوزانه وی بهره‌مند بودند و بالاخص بیت مکرم ایشان تسلیت عرض کرده، رحمت واسعه الهی برای آن پدر معنوی و دلسوز مردم شریف کهگیلویه را از خداوند بزرگ مسئلت داریم.
روابط عمومی بنیاد علوی معین لنده

آمیراحمد تقوی کیست ؟
احمد تقوی در بهبهان به دنیا آمد و دو سال بعد به سرزمین پدریش کهگیلویه منتقل شد. پدر او علی صفدر تقوی عالم منطقه کهگیلویه بود.

 

میر احمد خواندن، نوشتن و مقدمات عربی و قرآن را نزد پدر آموخت، مقدمات را در بهبهان نزد شیخ عبدالهادی مجتهدی فرا گرفت و در سال ۱۳۲۸ عازم نجف شد.
او در نجف از اساتیدی چون شیخ محمد علی، شیخ علی رشتی، میرزا کاظم تبریزی، سید جلیل یزدی، سید عباس مهری، سید اسدالله مدنی، شیخ علی اصغر اراکی و سید علی سیستانی استفاده کرد.

در سال ۱۳۳۸ به ایران بازگشت و در وطن خود کهگیلویه که از محرومترین نقاط کشور بود سکونت گزید و به تبلیغ امور دینی پرداخت. ایام ورود به منطقه مقارن با انقلاب سفید بود.
وی با آغاز انقلاب اسلامی به رهبری سید روح‌الله خمینی همهٔ آمال خود را در تحقق این انقلاب می‌دید؛ لذا همهٔ وجود خود را یکسره در خدمت ترویج آن قرار داد.

ایشان با موقعیت و نفوذ اجتماعی منحصر به فردی که داشت توانست مقام‌های دولتی را از سرکوب انقلابیون بازدارد و زمینه حضور گسترده مردم را در فعالیت‌های انقلابی فراهم سازد و بدین ترتیب انقلاب را در منطقه کهگیلویه با درایت و بدون خسارت تا تحقق پیروزی هدایت کند.
پس از انقلاب نیز همّ خود را متوجه تأسیس و استقرار نهادهای انقلابی و افزون بر این جلب توجه اولیای امر به نیازهای اساسی و گسترده این منطقه کرد.
احمد تقوی به رغم دلبستگی به نظام جمهوری اسلامی از پذیرش مناصب رسمی در جمهوری اسلامی نیز اجتناب کرد.
به تازگی وب‌گاه رسمی آ میر احمد تقوی] از اقدام سازمان مجاهدین خلق برای ترور وی و دستگیری شخص مأمور به ترور در اوایل انقلاب خبر داد.
از مهم‌ترین اقدامات او، تأسیس حوزه علمیه در شهرستان دهدشت است. وی با تأسیس مدرسه علمیه ولی عصر دهدشت به تدریس در این حوزه پرداخت.
یکی دیگر از فعالیت‌های او رفع منازعات محلی است.
در برخی منابع آمده است : تقوی با آنکه از مراجع تقلید زمان خود همچون سید روح‌الله خمینی، سید ابوالقاسم خویی و سید محمود شاهرودی اجازه‌های روایی داشته، ولی از وجوهات شرعی استفاده نمی‌کند و زندگی شخصی خود را از طریق کشاورزی و مشغلات اندکی که دارد اداره می‌کرد.
همچنین در برخی منابع آمده است : از دوستان وی می‌توان محی‌الدین حائری شیرازی، سید کرامت الله ملک حسینی، شیخ محمد حسن مدرس بهبهانی، سید کاظم دهدشتی، سید ابوالقاسم هاشمی، سید محمد جواد تقوی و سید محمد حسین موسوی بلادی را نام برد.