طرح پرورش مرغ تخم گذار و گوشتی خانم کریم پور

یک سال از ازدواج زوجی جوان در روستای آبرزگه از توابع لنده میگذرد و این زوج به مانند بسیاری از جوانان به دنبال راه اندازی کسب کاری بودند تا در آغاز زندگی با آن درآمد زایی داشته باشند.
هر دوی آنها از اعضای صندوق های توان افزایی بنیاد علوی در روستاهای لنده هستند که پیرو یک اطلاعیه بنیاد در راستای شناسایی مشاغل خرد روستایی با هدف معرفی کسب کارهای کوچک و زود بازده به روستاییان لنده در قالب همایش <<ایده شو>> تصمیم گرفتند با ایده ی پرورش مرغ تخم گذار در همایش شرکت کنند.

صدیقه کریم پور روزی که در این همایش شرکت میکرد میدانست ایده ای که دارد ارزش سرمایه گذاری دارد و حضورش در این همایش تنها برای دریافت کسب رتبه و تجلیل نبود .

به گزارش پایگاه خبری بنیاد علوی از لنده؛ ۲۰ دیماه سال جاری به همت بنیاد علوی مجری طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان لنده و با همکار دانشگاه خوارزی مشاور این طرح رویداد ایده پردازی مشاغل روستایی با هدف شناسایی ایده های برتر و حمایت از آنها برگزار شد.

رویداد ایده شو در میان استقبال پروشور جوانان خلاق لنده ای در این شهر برگزار گردید و ترکیبی از برنامه های مختلف در قالب ” ایده شو” ، “کارگاه کارآفرینی” و ” آموزش” اجرا شد.

از جمله مهمترین اقدامی که از سوی برگزار کنندگان در جهت شکوفایی هرچه بهتر ایده های برگزیده می بایست انجام میشد حمایت در مرحله اجرا بود که این وعده در آن رویداد به شرکت کنندگان داده شد بنیاد علوی ارائه کنندگان ایده های برتر در مرحله اجرا را حمایت خواهد کرد.

صدیقه کریم پور یکی از شرکت کنندگان همایش ایده شو در شهرستان لنده است که بعداز آنکه ایده ی او در ردیف ایده های برتر قرار گرفت با همت و پشتکار اکنون از کار آفرینان لنده ای است.

ایده ی پرورش مرغ تخم گذار و گوشتی خانم کریمپور ابتدای کار با گرفتن تسهیلات از صندوق توان افزایی روستای آبرزگه در ماه های گذشته اجرایی و از آنجا که این بانوی کار آفرین مشتاق به توسعه طرح خود بود درخواست توسعه طرح خود را به مجری طرح پیشرفت و آبادانی لنده ارائه نمود .

این بانوی کار افرین با حمایت بنیاد علوی و معرفی به بانک سینا در لنده ۲۰ میلیون تسهیلات ارزان قیمت دریافت تا بتواند طرح پرورش مرغ خود را توسعه بدهد .

خانم کریم پور در روستای آبرزگه اقدام به راه اندازی ۲ فضای مجزا میکند و در اولین قدم بیش از ۵۰۰ قطعه جوجه خریداری تا فعالیت خود به عنوان یک بانوی کارآفرین را آغاز نماید.

صدیقه کریم پور با همراهی همسر خود بااینکه در ابتدای راه است ولی از آنجا که ذائقه مردم منطقه متناسب با غذاهای بومی محلی است شاهد استقبال خوب و اگر چه کمتر از یک ماه از راه اندازی طرح پرورش مرغ بومی او میگذرد فروش خوبی دارند و از کسب کار راه اندازی شده خود رضایت دارند.

این بانوی خلاق برای آنکه بتواند در این شرایط اقتصادی از پس هزینه های بالای تهیه خوراک و نگهداری طرح خود برآید تعدادی از مرغ های گوشتی را در فضای مجزا (سالن فروش)از مرغ های تخم گذار کنار گذاشت که ایده ای هوشمندانه بود.

گفتنی است با راه اندازی نمونه های زیادی از کسب و کارهای کوچک خانگی در مناطق مختلف لنده با همت و پشتکار مردم و در سایه ی حمایت های مالی بنیاد علوی باعث شد معیشت پایدار برای بسیاری از روستانشینان لنده ای محقق و بی شک با استقبال بیشتر مردم در آینده نزدیک شهرستان لنده به قطب کسب کارهای کوچک و زود بازده تبدیل خواهد شد.