با حمایت بنیاد علوی؛

طرح توسعه کشت گیاهان دارویی در مراتع و مزارع لنده+تصاویر

با دعوت از مدیر ملی رسته گیاهان دارویی بنیاد علوی در مرداد ماه سال جاری و هدف گذاریهای صورت گرفته با محوریت توسعه گیاهان دارویی در این شهرستان، طرح احیای مراتع و ایجاد مزارع جدید گیاهان دارویی با استقبال خوب کشاورزان کلید خورد.

سایت خبری لنده

مسئول نهاد پیشرفت و آبادانی لنده حمایت و توان افزایی کشاورزان در زمینه گیاهان دارویی را از اولویت ها در بخش کشاورزی شهرستان برشمرد.

مهندس مرادی پور در این راستا گفت؛ از آنجا که شهرستان لنده ظرفیت های بالای در بخش گیاهان دارویی دارد با توان افزایی و کمکهای زمان دار با محوریت تامین نهاده ها (بذر) ارایه تسهیلات قرض الحسنه و ایجاد مزارع الگویی می توان میزان بهره وری در هکتار را افزایش داد و اشتغال پایدار برای کشاورزان در این رسته ایجاد کرد.

در همین راستا نیکبخت دبیر اشتغال نهاد پیشرفت و آبادانی شهرستان لنده نیز رسته گیاهان دارویی را از جمله ی رسته های پایه و اولویتدار در این منطقه عنوان کرد و گفت؛ طی مطالعات انجام گرفته در سال گذشته به این نتیجه رسیدیم کشت گیاهان دارویی از ظرفیت های بالقوه در این شهرستان است که میشود با حمایت مالی، آموزشی و مشاوره ای منطقه را به یکی از قطب های تولید گیاهان دارویی کشور تبدیل کرد.

وی افزود؛ بر این اساس با دعوت از مدیر ملی رسته گیاهان دارویی در بنیاد علوی کشور و بازدید میدانی ایشان از مناطق مختلف شهرستان، کار مطالعات نهایی طرح توسعه ای شهرستان در این رسته طی ماههای گذشته انجام و اقدام به شناسایی عامل توسعه در شهرستان کردیم.

نیک بخت یادآور شد؛ هم اکنون شبکه ی کشت گیاهان دارویی در نهاد شهرستان شکل گرفت و قرار داد تامین بذر و نشاء و خرید تضمینی با شرکت فردین کشت (شرکت واسط در این طرح) منعقد گردید.

وی خاطرنشان کرد؛ حمایت های مالی در قالب تسهیلات قرض الحسنه در راستای خرید نشاء و ۵۰% هزینه خرید بذر از محل اعتبار رسته ملی بنیاد علوی پرداخت گردید.

در ادامه خبر شکل گیری شبکه کشت گیاهان دارویی رضایی عامل توسعه گیاهان دارویی لنده نیز عنوان کرد؛ با حمایت نهاد پیشرفت و آبادانی شهرستان شبکه کشاورزان جهت فعالیت در اراضی کشاورزی جهت کشت انواع گیاهان دارویی ( چای ترش، نعناع، آویشن، سیاه دانه و زیره سبز) و شبکه مرتعی با محوریت کشت (کرفس و موسیر) شکل گرفت.

رضایی خاطرنشان کرد؛ در ادامه اجرای روند این پروژه، قرار دادهای سه جانبه فی ما بین کشاورزان، شرکت واسط (فردین کشت)بعنوان مشاور طرح و هنچنین رسته ملی گیاهان دارویی بنیاد علوی منعقد گردید.

عامل توسعه گیاهان دارویی در لنده یادآور شد؛ در راستای توسعه کشت گیاهان مرتعی (موسیر و کرفس) با مشارکت متقاضیان فعالیت در پروژه مبلغ یک میلیارد ریال به عنوان آورده سهم (۵۰%) کشاورزان جهت خرید بذر گیاهان دارویی جمع آوری گردید و همچنین با حمایت مدیر ملی این رسته ۵۰% باقیمانده خرید بذر مورد نیاز بصورت یارانه ای تامین و بذور مصرفی تحویل کشاورزان قرار خواهد گرفت.

مصدق رضایی اظهار داشت؛ در ادامه روند طرح توسعه گیاهان دارویی در این شهرستان آموزش کاشت انواع گیاهان دارویی در مراتع کوه سیاه، کوه سفید و دلی مهرجان بصورت آموزش میدانی در سطح مراتع انجام میگرید و این حمایت ها تا پایان فصل دوره رشد گیاهان دارویی و همچنین فصل برداشت و شیوه ی خشک و بسته بندی کردن توسط کارشناسان پروژه انجام خواهد گرفت.

ایشان از مهمترین اولویت های این طرح را خرید تضمینی محصولات تولید شده توسط شرکت مشاور (فردین کشت) برشمرد.

عامل توسعه گیاهان دارویی در این شهرستان در پایان اظهار داشت؛ پس از به اتمام رسیدن کاشت گیاهان دارویی مرتعی تا پایان آبان ماه روند آموزش عملیات آماده سازی اراضی، کشت محصولات زراعی ( آویشن شیرازی، نعناع، چای ترش، زیره، سیاهدانه و به لیمو) در سطح ۷۰ هکتار در مناطق دشت آبلش، ایدنک، تراب، آبرزگه، موگرمون و قیام آغاز خواهد شد.

در ادامه تصاویری از حضور کشاورزان  علاقمند این شهرستان به کشت گیاهان دارویی را می بیند که جهت کسب آشنایی و آموزش های لازم به استان فارس اعزام تا از مزارع پیشرو گیاهان دارویی بازدید کنند.

این دوره های آموزشی با حمایت کامل بنیاد علوی برگزار شد.