گفتگو با رسانه ها؛

رضایت رئیس بنیاد مستضعفان از روند کار طرح توانمند سازی و صندوق های توان افزایی در شهرستان لنده+تصاویر

سایت خبری لنده-محمد سعید کیا در هفتمین سفر خود به لنده دومین شهرستان انتخابی از سوی بنیاد مستضعفان به عنوان پایلوت اقتصادی گفت؛ بعد از قله گنج کرمان بنابه فرمایش مقام معظم رهبری دوران که آبادانی و پیشرفت را شروع کردیم اکنون در که سه سال گذشت روش و مدلی برای آبادانی و پیشرفت لازم بدست آمد. عمران و آبادانی در آن منطقه روی غلتک افتاد و بعداز قله گنج دو شهرستان لنده و چالدران انتخاب شدند.

سعیدی کیا در لنده

ایشان با اشاره به چگونگی روند کار محرومیت زدایی در شهرستان لنده و چالدران گفت؛ یک سال و دوماه از انتخاب این دو شهرستان میگذرد و هم اکنون مناطقی از جمله مانه و سملقان، ملکشاهی، زهک، گرمی، قصرقند،سرو آباد، لارک و احمدی شروع شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان خاطر نشان کرد؛ آنچکه تابحال انجام شده و اصولا روشی که ما انتخاب کردیم محورش مردم هستند. بنیاد مستضعفان پروژه محور کار نمیکند بلکه مردم محور است. شعار بنیاد کار با مردم برای مردم با جهت گیری معیشت پایدار است.

وی بیان کرد؛در کار بنیاد ‘اساس کار این است که مردم با امکاناتی در هر منطقه وجود دارد صاحب شغل شوند.کار بنیاد محیا کردن بستر مناسب برای کار است تا استعداد ها و توانمندیهای که مردم دارند بروز داده شود.

مهندس سعید کیا با اشاره به اینکه توانمند سازی اولویت کار است بیان داشت؛ توانمند سازی مردم کار مهم است که بنیاد مستضعفان انجام میدهد و یکی از روش های مثمر ثمر در این راه آموزش مردم در رشته های مختلف فنی است. مابا استفاده از ظرفیت دانشگاه و انجام یک کار علمی تحقیقاتی آموزش مردم روستاهای لنده را از ماه های گذشته شروع کردیم و پیرو تفاهم نامه ای که بنیاد با سازمان فنی و حرفه ای داشت بیش از ۳۰ رشته فنی و حرفه ای رایگان به مردم آموزش داده میشود.

محمد سعید کیا صندوق های توان افزایی در روستاهای لنده را خوب ارزیابی و در این باره گفت؛ دانشگاه خوارزمی مشاور بنیاد در طرح آبادانی و پیشرفت لنده در راستای توانمند سازی مردم مناطق روستایی این دانشگاه صندوق های توان افزایی راه اندازی که امروز شاهد هستیم در روستاهای ۲۰ گانه این شهرستان ۷۰ درصد مردم مشارکت و عضو این صندوق ها هستند .

وی میزان مشارکت مردم شهرستان در صندوق های توان ابزاری را به نسبت سایر شهرستان های انتخابی بهتر ارزیابی و در این راستا نیز گفت؛ در صندوق های شهرستان لنده امروز وام ۴ و نیم میلیونی می دهند که به نسبت سایر مناطق صندوق های توان افزایی لنده جلوتر هستند.

محمد سعید کیا عنوان داشت؛اعتماد مردم به کار بنیاد باعث شده است شاهد رونق کسب و کارهای کوچک خانگی باشیم و این به معیشت پایدار خانواده ها کمک میکند.

مهندس سعید کیا به روش دیگر حمایتی بنیاد از مردم لنده اشاره و خاطرنشان کرد؛ کار دیگر بنیاد در راستای حمایت از مردم دادن وام های یارانه دار روستایی است. وام های که در راستای راه اندازی طرح و پروژه های تولیدی بزرگ ارائه میشود .

محمد سعید کیا در بخش دیگری از سخنان خود درجمع خبرنگاران شهرستان به کارهای حمایتی عام المنفعه بنیاد اشاره کرد؛ وی همکاری با آموزش و پرورش و ائمه جماعات را از جمله این کارها عنوان و دراین راستا گفت؛ در شهرستان لنده کلیه مساجد و مدارس نوسازی و تجهیز میشوند .

سعید کیا احداث چندین کلاس درس در مناطق شهری و روستایی و همچنین حمایت از دانش آموزان این شهرستان با تامین ملزومات آموزشی و پوشاک والبسه و تجلیل از برترین های حوزه فرهنگ و هنر را از دیگر کمک ها به آموزش وپرورش عنوان کرد.

وی همکاری با حوزه بهداشت و درمان را از دیگر کارهای عام المنفعه عنوان و افزود؛ آغاز بکار مرکز بستر درمانی یک نمونه از کار های کمکی ما به حوزه بهداشت ودرمان است.

رئیس بیناد مستضعفان در پایان در پاسخ به این سوال که بنیاد مستضعفان-بنیاد علوی چند سال در لنده خواهند ماند گفت؛پیش بینی ما بر این است برای محرومیت زدایی در این شهرستان لازم است ۵ سال بمانیم. و ما تازمانی که مردم به این رشد اجتماعی و کار مشترک با همدیگر برای حفظ نهادهای اجتماعی برسند خواهیم ماند.

مهندس سعید کیا یادآور شد؛ کار اجتماعی یک کار طولانی مدت است. مانند یک پروژه نیست که یک ساله به بهره برداری برسد‌. ما پیرو فرمایش مقام معظم رهبری تا زمانی که محرومیت زدایی در این شهرستان به پایان برسد در کنار مردم می مانیم.