گزارش؛

جهش تولید در مناطق محروم به سبک بنیاد علوی/تحول در کشاورزی لنده با اجرای طرح بزرگ احداث و بازگشایی جاده های بین مزارع+تصاویر

در ادامه طرح بزرگ احداث و بازسازی جاده های بین مزارع در شهرستان لنده توسط بنیاد علوی، عملیات اجرایی احداث و بازگشایی در زمین های کشاورزی روستاهای( موگر، مال آخوند، سرخلون، گاجوال، آبرزگه، کهناب، آب دره، دره زنگ، سرآسیاب و دشتآب انجام تا پس از سالها تمامی این مناطق از نعمت جاده دسترسی بهرمند شوند.

سایت خبری لنده
محصولات زراعی باید به موقع جمع آوری و تحت شرایط مناسبی از محل مزرعه به بازار و یا محل نگهداری منتقل شوند.
انتقال نیافتن به موقع محصولات کشاورزی، مشکل بزرگی است که میتواند دسترنج کشاورزان را به باد دهد.
معمولا تاخیر در جمع آوری و انتقال محصولات هر چند کوتاه مدت و نیز حمل محصول در شرایط نامناسب می تواند باعث ریخت و پاش و نیز افت کیفیت محصولات کشاورزی شود.

نبود راه دسترسی به مزارع یکی ازعمده ترین دلایلی است که تاخیر در جمع آوری و حمل نامناسب محصولات را به کشاورزان تحمیل می کند تا در نتیجه این مشکل، سالانه درصد قابل اعتنایی از محصول کشاورزی دور ریخته شود و خسارتهای فراوانی به اقتصاد کشاورزان و به تبع آن اقتصاد کشور وارد می شود.

روی دیگر مشکلات در این بخش، عدم دسترسی کامل به سطح قابل توجهی از زمین های قابل کشت امّا فاقد هر گونه جاده ی دسترسی است. در این حالت کشاورزان به طور کامل از فعالیت و سرمایه گذاری باز می مانند و خسارات جبران ناپذیری به کشاورزی یک منطقه وارد میشود.

اینجا در شهرستان لنده بخش زیادی از کشاورزان در تمامی این سالها با هر دوی این حالات روبرو و بنابر دلایل مختلف در جریان روند کشاورزی یا به دلیل شرایط دشوار دسترسی به مزارع متحمل آسیب و ضرر زیان می شدند و یا به دلیل عدم دسترسی کامل قید کشاورزی را زده بودند.

اکنون پس از چندین دهه از رویاروی کشاورزان مناطق مختلف لنده با چنین مشکلاتی خوشبختانه در یکی دو ماه اخیر شاهد هستیم در گوشه گوشه این منطقه تلاش برای رفع مشکلات کشاورزان شروع شده است.

با حمایت مالی بنیاد علوی و همکاری جهاد کشاورزی در اجرا، طرح بزرگ احداث و بازسازی جاده های بین مزارع کلید خورد تا یکی از مهمترین مطالبات مناطق محروم روستایی لنده تحقق و شوق به زندگی در شرایط سخت اقتصادی افزایش یابد.

طرح بزرگی که همچنان با غرش ماشین آلات راه سازی بنیاد علوی ادامه دارد که با اتمام آن بخش عظیمی از اراضی مستعد کشاورزی که تا پیش از این یا کشاورزی در آنها به سختی انجام می شد و یا به دلایل مذکور قابل کشت نبودن در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده است به کمک تولید بیاید.

سایت خبری لنده