در جلسه کارگروه فرهنگی-اجتماعی لنده؛

تقدیر امام جمعه لنده از یک اقدام فرهنگی بنیاد علوی/مسجد محوری ترین مکان در کاهش آسیب های اجتماعی+تصاویر

نشست کار گروه فرهنگی و اجتماعی لنده با محوریت بررسی مشکلات این حوزه ها و مهمترین آسیب های پیش روی جوانان برگزار شد.

سایت خبری لنده
جلسه کار گروه فرهنگی و اجتماعی شهرستان لنده با حضور اعضای این کارگروه، مسئول و دبیر واحد فرهنگی نهاد آبادانی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام محمودی امام جمعه لنده آسیب های اجتماعی در گروه سنی کودکان را خطرات فضای مجازی در حوزه زنان، بدحجابی و طلاق و آنچه جوانان را تهدید خواهد کرد بیکاری و اعتیاد عنوان کرد.

سید هدایت محمودی اصل اعتیاد و بیکاری را از مهمترین مباحثی دانست که جوانان جامعه را تهدید و خواستار برنامه ریزی در راستای به حداقل رساندن این دو پدیده آسیب زا در شهرستان شد.

وی بحث آموزش را از جمله اقدمات موثر در جامعه عنوان کرد و ضمن تقدیر و تشکر از اقدمات فرهنگی بنیاد علوی در شهرستان لنده گفت: یکی از کارهایی که بنیاد علوی بخوبی انجام داد برگزاری دوره های آموزشی برای  زوج های جوان بود که قطعا در چنین جلساتی جوانان با فرمول های موفق در زندگی آشنا میشوند و تکرار این موارد و این کار ها در جامعه ضروری است.

در ادامه جلسه سید خدادوست موسوی فرماندار این شهرستان عدم توسعه در مباحث فرهنگی را از جمله ی مهمترین مشکلات هر جامعه عنوان کرد و گفت فرهنگ شالوده ی توسعه است.

فرماندار لنده تصریح کرد: مسائل اجتماعی و فرهنگی پیش زمینه هستند و اگر در این حوزه ها یک جامعه به توسعه رسید بخش مهمی از راه را رفته است.

بیکاری، طلاق، بزهکاری و اعتیاد

موسوی عنوان کرد؛ مهمترین آسیب های که در سطح کشور داریم مسائلی مانند بیکاری، طلاق، بزهکاری و اعتیاد هستند که اگر ریشه ای به این مسائل پرداخته نشود باعث مشکلات امنیتی در جامعه میشوند.

وی افزود؛ معضلات فرهنگی و اجتماعی اگر روی هم انباشت شوند و پیشگیری و اقدامی برای حل آنان نشود طغیان میکنند و آسیب هایی را به جامعه خواهند زد که دیگر قابل جبران نیست.

موسوی تصریح کرد: عدم اشتغال و کمبود فضای کسب کار از عوامل موثر در بروز آسیب های اجتماعی است که باید تلاش شود روند کسب و کارها تسهیل شود.

فرماندار لنده گفت؛ بنیاد علوی ظرفیت خوبی است در شهرستان و ما باید از ظرفیت بنیاد علوی در پیشبرد نیازمندی های فرهنگی و اجتماعی استفاده کنیم .

وی در پایان عنوان کرد؛ آسیب های اجتماعی شهرستان را باید اولویت بندی کنیم که شهرستان ما در حال حاضر تحت تاثیر چه آسیب های است و قرارگاههایی تشکیل بشود و از دستگاههای فرهنگی و مذهبی و از معتمدین، نخبگان و صاحب نظران این حوزه ها دعوت کنیم  تا علمی و ریشه ای به این موضوعات پرداخته شود.

مسجد محوری ترین مکان در کاهش آسیب های اجتماعی

در ادامه این نشست مسئول فرهنگی اجتماعی بنیاد علوی در شهرستان لنده به فرمایشات مقام معظم رهبری در آذرماه ۱۳۹۴ و ضرورت رسیدگی سران مملکت به پنج معضل (حاشیه نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اجتماعی-اخلاقی‌ و کنترل آسیب های اجتماعی و کاهش آمار قربانیان این آسیب اشاره داشت.

حجت الاسلام خسرونژاد در ادامه مسجد را محوری ترین مکان برای کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه عنوان و گفت؛ هر روحانی در (شهر و یا روستا) می تواند اولویت های آسیب زا در یک منطقه مشخص کرده و با کمک خود مردم برای کاهش آنها تلاش نماید.

وی خاطرنشان کرد؛ بنیاد علوی در شهرستان لنده در زمینه آسیب های اجتماعی اقدام به جذب وتقویت ۱۳ طلبه مبلغ کرده است به گونه ای که هم اکنون در سطح شهرستان مسجدی وجود ندارد که روحانی نداشته باشد.

دبیر واحد فرهنگی- اجتماعی بنیاد علوی در شهرستان لنده با برشمرده بخشی از مهمترین آسیب های اجتماعی گفت؛ هر زمان که سالن های دادگاه ها خالی از گلایه های زوجین و شکایت آنها شد، و برای فارغ التحصیلان شغل مناسب ایجاد شد آنوقت میتوانیم ادعا کنیم که آسیب های اجتماعی وجود ندارد.

خسرونژاد تصریح کرد؛ یکی از مهمترین عوامل در کاهش آسیبهای اجتماعی این است که کاری کنیم حاشیه نشینی به حداقل برسد و مردم از حاشیه شهرها به سمت روستاها برگردند.

وی با تاکید بر ضرورت راه اندازی مرکز کمپ ترک اعتیاد در این شهرستان بیان کرد؛ راه اندازی این مرکز نیاز ضروری است و میطلبد همه دستگاه ها نسبت به راه اندازی آن همکاری مساعدت نمایند.

ایشان با مهم  برشمردن آموزش خاطر نشان کرد؛ با دعوت از مدرسین و اساتید گروه روانشناسی و مشاوره  با برگزاری یک دوره آموزشی تعداد ۱۲۰ نفر از زوجین و جوانان مشاوره های قبل از ازدواج را دریافت کردند و تلاش می کنیم این دوره های آموزش استمرار داشته باشند.

در ادامه تصاویر تکمیلی این جلسه را خواهید دید.