مدیر ملی رسته گیاهان دارویی بنیاد علوی در گفتگو با سایت خبری لنده؛

با حمایت بنیاد علوی، گیاهان دارویی بسترساز توسعه و اشتغال در لنده+تصویر

سایت خبری لنده 

شهرستان لنده از جمله مناطقی از کشور است که با داشتن دو اقلیم آب هوایی (سردسیری و گرمسیری) زمینه رویش و توسعه کشت انواع گیاهان دارویی در آن فراهم است بطوریکه با توسعه کشت گونه های مختلف گیاهان دارویی میتوان برای اشتغال، تولید و صادرات بیش‌ از پیش بسترسازی کرد.

این شرایط آب هوایی باعث شده است این منطقه از دیرباز به‌ عنوان یکی از مناطق مستعد تولید گیاهان دارویی مطرح باشد بطوری که سالانه از مناطق مختلف آن گونه های گیاهان دارویی از جمله آنغوزه، بیلهر، کرفس، موسیر، لیزک، بلوط، زالزالک و…. برداشت میشود و این ویژگی سبب شده است عده‌ای به برداشت گیاهان دارویی روی آورند و از این طریق امرار معاش کنند.

بالا بردن عرضه گیاهان دارویی در برخی گونه های خاص نشان از آن دارد که توسعه و کمک به زیر کشت رفتن حجم بیشتری از مراتع و عرصه های منابع طبیعی دور از انتظار نیست و با یک برنامه ریزی مدون میتوان این منطقه از کشور را به قطب تولید گونه های بیشتری از گیاهان دارویی تبدیل کرد.

بنابراین گزارش در این راستا مدتی است که طرح توسعه گیاهان دارویی شهرستان لنده در دستور کار بنیاد علوی قرار گرفت و در یک طرح جامع توسعه ای تلاش برا آن است در این حوزه حمایت های ویژه ای از سرمایه گذاران در این بخش صورت گیرد.

دکتر خطیبی مدیر ملی رسته گیاهان دارویی بنیاد علوی در گفتگو با این پایگاه خبری گفت؛ گياهان دارويي يك  رسته اولويت دار شهرستان لنده است که نيازمند توجه ويژه مي باشد، لذا يكي از برنامه هاي توسعه اشتغال بنياد علوي در رسته گیاهان دارویی توسعه رسته و تكميل زنجيره ارزش آن مي باشد.
خطیبی مسول رسته گیاهان دارویی بنیاد علوی بعد از بازديد مزارع و مراتع و صنایع تبدیلی شهرستان لنده و گفتگو با کشاوزان كشت گياهان دارويي متناسب با اقليم منطقه و با بازار مناسب به صورت قرار داد مزرعه را از اولويت هاي برنامه هاي اشتغال منطقه دانست.

وی اظهار داشت؛ از این پس با توجه به اینکه رسته گیاهان داروئی جز اولويت هاي اشتغال زايي منطقه قرار خواهدگرفت، سیاست ها و برنامه ریزی های کلان این رسته در جهت تولید ارگانیک خواهد بود و برندینگ و امور بازیابی و فروش این محصول هم با مشاركت شركت هاي بالادستي انجام خواهد گرفت. بدين ترتيب تمامي حلقه هاي زنجيره ارزش از حلقه تامين، توليد، فرآوري و فروش مورد توجه ويژه قرار خواهد گرفت.

ایشان در ادامه افزود؛ در این راستا در رسته ملی گیاهان دارویی، بنیاد علوی با بکارگیری شرکت واسط (BDS) اقدام به شناسایی ظرفیت ها ی گیاهان دارویی، ارزیابی اولیه مناطق مستعد، شبکه بندی کشاورزان و همچنین خرید تضمینی از طریق شرکت طرف قرار داد خواهد کرد.

وی یادآور شد؛ از نکات قابل توجه در این طرح این نکته است که تمامی عملیات زراعی کاشت، داشت و برداشت و همچنین عملیات پس از برداشت مانند خشک کردن و غیره از طریق ناظر کیفی و یا کارشناس کشاورزی آموزش و نظارت خواهد شد.

ایشان بیان کرد؛ در اجرای این طرح، در ادامه بنیاد علوی در تامین نهاده های کشاورزی مانند قلمه زدن، بذر ونشاء و سایر عملیات ها ۵۰ درصد هزینه ها را حمایت خواهد کرد.

دکتر خطیبی بخشی از کار و تسریع در روند توسعه گیاهان دارویی را همکاری و همراهی منابع طبیعی و واگذاری عرصه های ملی مستعد کاشت گیاهان دارویی به سرمایه گذاران عنوان و در این راستا از مسئولین منابع طبیعی خواست جهت کمک به اشتغالزایی و جهش تولید روند بروکراسی اداری کاهش و همکاری ها در این بخش بیشتر شود.