با هدف توسعه بخش کشاورزی صورت گفت؛

دوره آموزشی ترویجی در لنده|باغداران با شیوه صحیح کاشت و نگهداری مرکبات آشنا شدند+ تصاویر

به همت بنیاد علوی با همکاری سارمان جهاد کشاورزی استان فارس ( مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جهرم ) و سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه وبویر احمد-مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان لنده به منظور ارتقای سطح علمی و عملی باغداران لنده در یک دوره ۳ روزه باغداران این شهرستان تحت آموزش مسائل روز باغداری قرار گرفتند.

سایت خبری لنده-توجه به شکوفایی و توانمندي اقتصادي و ایجاد شرایط زندگی بهتر کشاورزان بویژه روستائیان از اهداف و اولویت های بنیاد علوی در طرح  آبادانی و پیشرفت لنده در یک سال گذشته بوده است و در همین  راستا افزایش دانش کشاورزان، ارتقاء سطح توسعه یافتگی و برخورداري روستاها از خدمات و زیرساختهاي مورد نیاز کشاورزی در دستور کار مجری طرح پیشرفت و آبادانی لنده قرار گرفت.
با این نگرش طی یک سال گذشته بنیاد علوی تلاشهاي خود را معطوف به برطرف کردن نیازهاي جامعه روستایی و ارتقاء شاخصهاي توسعه در این مناطق با اولویت بخش کشاورزی نمود.

از جمله اقدامات بنیاد علوی در راستای حمایت از کشاورزان لنده  که در نتیجه ختم به توانمند سازی کشاورزان و توسعه یافتگی بخش کشاورزی این شهرستان خواهد شد اعزام بیش از ۵۰ نفر از کشاورزان به ۲ شهرستان جهرم و استهبان جهت بازدید میدانی با هدف انتقال تجربیات و آشنایی با جدید ترین شیوه های کاشت، نگهداری و مبارزه با آفات و بیماریها، توزیع نهال های مثمر ، برگزاری دوره های آموزشی مختلف را عنوان کرد.

حمایت های بنیاد علوی از کشاورزان در راس باغداران لنده ادامه و در یک بازدید میدانی در روزهای اخیر با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و کهگیلویه وبویر احمد، هیاتی از مدیران و کارشناسان کشاورزی شهرستان جهرم به شهرستان لنده اعزام شدند تا در یک دوره ۳ روزه زبر نظر کارشناسان جهرم به صورت عملی باغداران لنده آموزش داده شوند.

در این بازدید که به صورت میدانی از برخی باغات مرکبات روستاهای تراب، آبلش ایدنک صورت گرفت کارشناسان اعزامی برخی نکات آموزشی از جمله روش کاشت و نگهداری مرکبات را به باغداران لنده آموزش دادند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جهرم در گفتگوی اختصاصی با این پایگاه خبری در خصوص اهداف برگزاری دوره اظهارداشت: هدف از برگزاری دوره آموزشی برای باغداران لنده، تعامل و تبادل نظر بهره برداران دو شهرستان جهرم و لنده راجع به مسائل باغی، مشکلات باغات و ارائه جدیدترین روشها و راهکارها برای مقابله با چالش های موجود است.

وی افزود؛ پیرو بازدیدی که کشاورزان لنده از باغات مرکبات شهرستان جهرم داشتند و از پیشرو بودن باغداران جهرم بازدید کردند با حمایت بنیاد علوی و همراهی جهاد کشاورزی استان کهگیلویه وبویر احمد از کارشناسان جهاد کشاورزی جهرم دعوت شد تا به لنده عزیمت کنند و کارشناسان جهرم بازدید میدانی از باغات مرکبات این شهرستان داشته باشند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان جهرم خاطرنشان کرد؛ در این دوره ۳ روزه در کارگاه های آموزشی ترویجی به صورت عملی شیوه های صحیح کاشت و نگهاداری مرکبات که از اولویت های باغدارارن است  به باغداران آموزش داده میشود.

ایشان با اشاره به پتانسیل های بخش کشاورزی لنده گفت؛ در این منطقه میزان بارندگی و آب هوا شرایطی را ایجاد کرده است تا کشاورزی از جمله اولویت های سرمایه گذاری باشد.

وی گفت؛ انتخاب نهال مناسب بهمراه کاشت صحیح و فنی و شیوه نگهداری در مرحله داشت به صورت علمی را از جمله عوامل موثر در بهبود کیفیت کار باغداران و ارتقای سطح کشاورزی این شهرستان عنوان کرد.

رییس جهاد کشاورزی جهرم در پایان گفت؛ در ادامه همکاری های جهاد کشاورزی شهرستان جهرم با این شهرستان برنامه داریم در اردیبهشت ماه سال آینده که فصل مبارزه با آفات و بیماری ها و فصل تغذیه مرکبات هست کارشناسان ما به لنده خواهند آمد و راه های اصولی مبارزه با آفات و بیماریها را به باغداران آموزش خواهند داد .

در ادامه تصاویری از بازدید میدانی کارشناسان در باغات لنده را مشاهده می کنید.